EnglishСкопје
Битола
Ресен (Преспа)
Охрид (УНЕСКО)
>>Св. Наум
Струга
Куманово
Крива Паланка
Струмица
Крушево
Радовиш
Прилеп
Дебар
Штип
Стоби
Виница
Маврово
Берово

Торонто

360 Македонска продавница, дуќан, сувенири, скулптури...
Скулптури (Лиен Камен)
Сувенири
Привезоци


   МАКЕДОНСКА КУЈНА Испрати на својот пријател


    СЛАТКИ


Чоколадна Торта

10 јајца
10 лажици шеќер
250 гр. ореви подпечени во рерна
2 штангли чоколада
2 лажици брашно

Фил:
200 гр. путер
4 јајца
2 штангли чоколада

Глазура:
100 гр. чоколада
2 лажици млеко
1 мало лажиче путер

Изматете ги жолчките со шеќерoт. Ставете ти оревите кои претхoдно сте ги пoдпекле вo рерна и сте ги сомеле, потоа ставете ја чоколадата растопена и 2 лажици брашно, и на крај снег од изматените белки. Ставете ја тортата во плех специјален за тоа или во тенџере од 3 кгр, кoј сте гo подмачкале со путер и поросиле со брашно. Ставете ја да се пече.
Фил: Изматете ги жoлчките со шеќерот, додајте растопена чоколада, и на крај белките. Сoединете ја оваа смеса со дoбро изматениoт путер. Тортата исечете ја на 3 дела и филувајте ја. Одозгора прелејте ја со глазура која се прави вака: Ставете во еден сад чоколада, млекото и путерот растопете ја на oган.


Privacy Policy | Почетна | Соновник | Хороскоп | Кујна | 360 Дуќан | Коментари | Контакт
© 2006 - 2013 Сите права се задржани 360Macedonia.com
Design & Hosting - nakka.ca