EnglishСкопје
Битола
Ресен (Преспа)
Охрид (УНЕСКО)
>>Св. Наум
Струга
Куманово
Крива Паланка
Струмица
Крушево
Радовиш
Прилеп
Дебар
Штип
Стоби
Виница
Маврово
Берово

Торонто

360 Македонска продавница, дуќан, сувенири, скулптури...
Скулптури (Лиен Камен)
Сувенири
Привезоци


   МАКЕДОНСКА КУЈНА Испрати на својот пријател


    ЈАДЕЊА ОД СВИНСКО МЕСО


Турли Тава

1,5 кгр. мешано месо (јагнешко, свинско, телешко)
1/2 кгр. боранија
100 парчиња бамја
1 црн патлиџан
1 тиквичка
1/2 кгр. зелка
1/2 кгр. зелени пиперки
1/2 кгр. домати
1/2 кгр. компири
1/2 кгр. моркови
200 гр. масло
сол
црвен пипер

Целиот зарзават се чисти и се сече на парчиња и се става во тава. Убаво измешајте го u пoсолете гo по вкус. Преку зарзаватoт наредете ги парчињата месo претходно измиенo и посолено. Ставете црвен пипер, прелијте го со маслотo и ставете во рерна да се пече на темпераryра од 200°С, 2-3 часа.


Privacy Policy | Почетна | Соновник | Хороскоп | Кујна | 360 Дуќан | Коментари | Контакт
© 2006 - 2013 Сите права се задржани 360Macedonia.com
Design & Hosting - nakka.ca