EnglishСкопје
Битола
Ресен (Преспа)
Охрид (УНЕСКО)
>>Св. Наум
Струга
Куманово
Крива Паланка
Струмица
Крушево
Радовиш
Прилеп
Дебар
Штип
Стоби
Виница
Маврово
Берово

Торонто

360 Македонска продавница, дуќан, сувенири, скулптури...
Скулптури (Лиен Камен)
Сувенири
Привезоци


   МАКЕДОНСКА КУЈНА Испрати на својот пријател


    СЛАТКИ


Колач со Вишни

За тесто:
1/2 кгр. брашно
300 гр. маргарин
2 јајца
150 г. шеќер

Фил:
3/4 кгр. вишни
100 гр. шеќер
малку трошки од бисквити
малку гриэ

Замесете тесто од брашното, маргаринот, прашокот за печење, јајцата и шеќерот. Изработете го добро тестото и поделете гo на два дела. Едниот дел расукајте го во кора и ставете го во четвртеста тава. Потоа наредете ги вишните на кој претходно сте ги извадиле семките и сте ги оставиле да се исцедат од сокот, преку посипете ги со шеќер, малку гриз и трошки од бисквити и ставете ја другата кора. Избодете го колачот со вилушка и ставете го да се пече. Откако се испече посипете го со шеќер во прав помешан со ванила.


Privacy Policy | Почетна | Соновник | Хороскоп | Кујна | 360 Дуќан | Коментари | Контакт
© 2006 - 2013 Сите права се задржани 360Macedonia.com
Design & Hosting - nakka.ca